Bahçe ve Dış Mekan Aydınlatmalarında Önemli Noktalar

İyi yapılmış bir bahçe aydınlatmasını bir bakışta çok rahat ayırt edebilirsiniz. Bu bahçeler güneş battığında, gölgelerin olmadığı, girişin ve yürüme yollarının güzel aydınlatıldığı, göz kamaştırıcı özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

İyi bir planlama ile bahçelerinizi göz alıcı ve

Bahçe aydınlatmalarınızı tasarlarken öncelikle dikkate almanız gereken başlıkları sıralamaya çalıştık. Öncelikle bu maddelere dikkat ederek, tasarım olarak ise tamamen hayal gücünüze kalmış şekilde bahçe aydınlatmatınızı yapabilirsiniz.

  1. Güvenlik

Bahçe aydınlatmalarında en önemli nokta, giriş noktalarının, yolların ve merdivenlerin çok iyi şekilde aydınlatılmasını dikkat edilmelidir.  Bunun nedeni ise yürüyüş alanlarımızda eksik kalan bir aydınlatma yüzünden düşme takılmalar sonucu küçük yaralanmalar yaşayabiliriz.

Özellikle merdivenlerde, merdivenin türüne ve yapısına göre olabilecek en iyi aydınlatma sağlanmalıdır.

  1. Emniyet

Bahçelerimizi iyi aydınlatmak dışarıdan gelebilecek tehlikeleri uzak tutmak ve fark edebilmek için çok önemlidir. Kimi zaman hayvanlar, kimi zaman ise diğer tehlikelere yönelik daha loş alanlarda haraket sensörlü ek dış mekan aydınlatma ürünleri kulanılmalıdır.

Dış mekan bahçe aydınlatmarımızın tamamında ise zaman veya ışık sensörleri kullanarak havanın karanlık olduğu bütün saatlerde aydınlatmayı sağlamalıyız.

  1. Bahçenin Karakteristik Özellikleri

Bahçenizin ana teması ve bahçenizde bulunan öğelere göre aydınlatmanız şekil alacaktır. Örneğin bahçenizde vurgulamak istediğiniz bir oturma alanı olabilir veya çok güzel dekoratif ağaçlarınız yer alabilir. Bu tür öğeleri özel renk seçimleri ile farklı farklı aydınlatabilirsiniz. Örneğin ağaçlarınızı daha ön plana çıkarmak ve vurgulamak için yeşil tonunda aydınlatmalar kulanırken, oturma alnlarınızda daha sıcak bir görünüm olması için sarı tonlarını kulanabilirsiniz.

Eğer süs amaçlı göletleriniz veya havuzunuz var ise su altında aydınlatmaları kullanarak göz alıcı aydınlatmalar oluşturabilirsiniz

  1. Yaşam Tarzı

Eğer sıcak iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız ve yaş kış aylarında bile rahatlıkla dışarıda zaman geçirebiliyorsanız, bu durumda dış mekanlarınızda da avizler tercih ederek evinizin sıcaklığını dışarı taşıyabilirsiniz. Avizeler yaşam alanlarınızda cezbedici kendine çeken alanlar oluşmasına neden olacaktır.

  1.    Enerji

Şimdiye kadar aydınlatmanın öneminden, olabildiğince her alanı aydınlatmaktan bahsettik. Aydınlatma armatürlerimizin sayısı arttıkça elektrik kullanımımızda hızla artış gösterecektir. Hem ekonominiz hem de çevremiz için bu konuda da bazı önlemler alabiliriz. Seçtiğimiz dahili aydınlatmalı ürünlerde led bahçe armatürlerini seçmeye özen göstermeliyiz. Ayrıca ampullü ürünlerde ise de yine led ampul türlerini seçerek büyük ölçüde tasarruf yapabiliriz. Ayrıca dışarıda sürekli ısı değişimlerine maruz kalacağı için led aydınlatma ürünleri klasik aydınlatma ampul ve ürünlerine göre daha uzun ömürlü olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×